rodzeństwo

Rodzeństwo bez rywalizacji. Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

5 (100%) 1 vote

Większość dzieci marzy o tym, by mieć brata lub siostrę. Jednak to rodzice powinni podjąć decyzję, kiedy najlepiej zdecydować się na kolejne dziecko, aby pierworodne nie czuło się pominięte czy też zazdrosne.

Jak przygotować dziecko do przyjścia na świat rodzeństwa?

Pierworodne dziecko wyobraża sobie, że posiadając rodzeństwo będzie miało od razu kompana do zabaw. Rodzina i rodzice zamiast uświadamiać mu, że niemowlę na początku będzie wymagało dużej uwagi, podtrzymują w nim to przekonanie. Przez to dziecko wraz z narodzinami brata lub siostry czuje się pominięte lub zazdrosne, a przede wszystkim bardzo rozczarowane.

Dlatego od początku warto przygotowywać dziecko na to, że rodzice, a zwłaszcza mama, na początku będą musieli poświęcić drugiemu dziecku więcej czasu. Niemowlę nie będzie towarzyszem zabaw. Warto pokazać dziecku zdjęcia, kiedy było niemowlakiem i wymagało tyle samo opieki, co brat lub siostra.

Podział czasu

Pierwsze dziecko ze względu na potrzeby noworodka czuje się często pominięte. Warto angażować go w czynności pielęgnacyjne przy rodzeństwie, aby czuło się ważne i potrzebne. Niemniej jednak to nie wystarcza i aby zaspokoić potrzeby emocjonalne pierwszego dziecka, trzeba znaleźć czas tylko dla niego. Zatem od czasu do czasu warto znaleźć opiekę dla niemowlaka i poświęcić choćby godzinę lub dwie tylko dla pierworodnego. Wspólny czas można spędzić na placu zabaw, albo pójść do kina czy na lody. Dziecko to doceni i nie będzie uważało rodzeństwa za rywala w walce o względy rodziców.

Kiedy najlepiej zdecydować się na drugie dziecko?

Tak naprawdę nie ma dobrej odpowiedzi na to, kiedy najlepiej zdecydować się na drugie dziecko. Decyzję trzeba przemyśleć przede wszystkim pod kątem materialnym. Ważne jest, aby móc zapewnić dzieciom te same warunki. Drugie dziecko również może się czuć gorsze, jeśli musi wszystkie ubrania nosić po starszej siostrze czy bracie. Z kolei starsze może wykazywać cechy jedynaka i nie chcieć dzielić się zabawkami. Nie można go do tego przymuszać. Warto jednak uczyć dzieci dzielenia się.

Pojawienie się drugiego dziecka najtrudniejsze jest dla 2- i 3-latków. Szczególnie jeśli przechodzą typowy dla tego wieku bunt. Nawet jeśli początkowo chciały mieć rodzeństwo, mogą wykazywać negatywny stosunek wobec pojawienia się małego człowieka, który absorbuje znaczną część uwagi mamy.

Z kolei zbyt duża różnica wieku bywa również problematyczna. Dzieci będące na różnym etapie rozwoju nie zawsze chcą się ze sobą bawić, a starsze automatycznie czują się odpowiedzialne za młodsze, co odbiera im trochę beztroskiego dzieciństwa. Niemniej jednak każde dziecko jest inne. Dlatego planując potomstwo warto ze starszymi dziećmi rozmawiać i je na to przygotowywać. Zarówno młodszym, jak i starszym należy starać się poświęcać także indywidualną uwagę. To buduje atmosferę szacunku i sprawia, że rodzeństwo może mieć naprawdę dobre relacje.

Zdjęcie Travisa Grossena na Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *