planowanie ciąży

Planowanie ciąży. Kiedy wypadają dni płodne?

5 (100%) 1 vote

Naturalne metody planowania rodziny z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dotyczy to zarówno par, które starają się o poczęcie dziecka, jak i tych, które pragną nieco odłożyć w czasie decyzję o powiększeniu rodziny. Cały system obliczania dni płodnych oparty jest na fizjologii kobiety. Mężczyzna może zostać ojcem niezależnie od wieku czy konkretnego dnia miesiąca. Płodność kobiety jest z kolei ściśle powiązana z jej cyklem menstruacyjnym.

Kiedy kobieta może zajść w ciążę?

Przyjmuje się, że prawidłowy cykl menstruacyjny u kobiety trwa od 26 do 32 dwóch dni. Jest to okres czasu, który oddziela pojawianie się kolejnych miesiączek. Oczywiście, w trakcie roku mogą zdarzyć się cykle nieco krótsze lub dłuższe. Jeżeli są to sytuacje sporadyczne, to nie ma obaw do niepokoju. Na zmianę długości cyklu mogą wpłynąć rozmaite zdarzenia, jak chociażby infekcja, stres, podróż czy problemy ze snem. Kobieta jest płodna zaledwie przez kilka dni w miesiącu, w okolicach owulacji.

Dokładny kalkulator dni płodnych to jeden ze sposobów na to, aby bez użycia dodatkowych środków planować potomstwo. Poszczególne źródła różnie oceniają skuteczność tej metody. W przypadku tradycyjnego kalendarzyka niezmiernie ważne jest to, aby dokładnie obserwować swój organizm i notować takie czynniki jak temperatura czy gęstość śluzu w pochwie. Na podstawie tych danych, z dużym prawdopodobieństwem można określić, kiedy występują dni płodne.

Co warto wiedzieć o dniach płodnych?

Planowanie ciąży to wielka odpowiedzialność, dlatego dokładnie trzeba poznać metody dzięki którym da się zaplanować, kiedy na świecie pojawi się mały człowiek. Kobieta ma szansę zajść w ciążę, jeżeli pojawi się owulacja. Ma to miejsce zazwyczaj w okolicach połowy cyklu. Znacznie ułatwić stwierdzenie owulacji mogą testy owulacyjne, które są do kupienia w każdej aptece. Można także posłużyć się kalkulatorem dni płodnych lub prowadzić własne pomiary.

Dni płodne u kobiety występują przed owulacją. Co prawda, żeby do ciąży doszło, to komórka jajowa powinna zostać zapłodniona w ciągu doby. Okres płodności przedłuża jednak żywotność plemników, które mogą przeżyć w ciele kobiety nawet cztery dni. Zwiększa to ilość dni płodnych nawet do pięciu w skali miesiąca. Skutecznym sposobem na zwiększenie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę są częstsze stosunki z partnerem, najlepiej jeżeli będą się odbywać w odstępie dwóch, maksymalnie trzech dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *