rodzina na znaku drogowym

Niepłodność i bezpłodność to nie to samo. Wyjaśniamy różnicę

5 (100%) 1 vote

Bezpłodność i niepłodność różnią się zasadniczo. Przede wszystkim, pierwszej nie da się wyleczyć, jest stanem dożywotnim. Druga na szczęście jest stanem przejściowym i możliwa do wyleczenia.

Bezpłodność i niepłodność – różnice

Bez względu na to, czy partner jest bezpłodny, czy niepłodny, para ma problemy z zajściem w ciążę. Bezpłodność oznacza trwałą niezdolność do zostania rodzicem biologicznym i niestety tego stanu nie da się wyleczyć. Niepłodność to stan przejściowy, w którym starania o potomka są bezskuteczne, ale często problemy do tego prowadzące udaje się wyleczyć.

Bezpłodność i niepłodność – przyczyny

Przyczynami bezpłodności mogą być brakujące lub niedorozwinięte narządy płciowe, czynniki genetyczne, stany powypadkowe (gdy narządy zostały uszkodzone), zbyt wczesna menopauza lub komplikacje po stanach chorobowych.

Przyczyny niepłodności mogą dotyczyć zarówno mężczyzny, jak i kobiety lub też ich obojga. Niepłodnością określa się zarówno problemy z zajściem w ciążę, mimo współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych, jak i trudności w donoszeniu ciąży.

Przyczynami niepłodności kobiecej mogą być: choroby lub wady narządów płciowych (jajników, jajowodów, macicy, pochwy czy szyjki macicy), komplikacje po zabiegach chirurgicznych, choroby nowotworowe i komplikacje po ich leczeniu, wady genetyczne, problemy hormonalne.

Przyczyn niepłodności męskiej można doszukiwać się w: czynnikach genetycznych, chorobach nowotworowych i zejściach po ich leczeniu, wadach lub chorobach narządów płciowych, chorobach ogólnoustrojowych (impotencja, zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy) lub długoletniemu działaniu takich substancji jak alkohol czy narkotyki.

Leczenie niepłodności

Zdarza się, że przyczyny niepłodności są skomplikowane i trudne do jednoznacznego zdiagnozowania. Zawsze konieczne jest szczegółowe zbadanie mężczyzny i kobiety. W większości przypadków problemy z zajściem w ciążę można rozwiązać dzięki: terapii hormonalnej, omówieniu właściwych terminów współżycia, leczeniu farmakologicznemu lub chirurgicznemu. Jeśli to podstawowe leczenie nie przyniesie skutku, jest jeszcze opcja zastosowania metody in vitro lub inseminacji.

Niepłodność dotyczy co szóstej tej pary na świecie, w Polsce co piątej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją za chorobę społeczną. Dzięki możliwościom współczesnej medycyny można pomóc parom dotkniętym niepłodnością.

Bezpłodna para wprawdzie nigdy nie doczeka się biologicznego potomka, ale zawsze można wziąć pod uwagę adopcję lub anonimowych dawców komórek rozrodczych, by wreszcie stworzyć wymarzoną rodzinę.

Zdjęcie autorstwa Sandy Millar na Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *