przyszli rodzice

Najlepszy wiek na ciąże. Kiedy starać się o dziecko?

5 (100%) 1 vote[s]

Planowanie ciąży to nie lada wyzwanie. Z reguły w tym czasie pojawia się wiele pytań. Odpowiedzi na nie powinna poznać zarówno kobieta pragnąca dziecka, jak i mężczyzna, który jest jej wybrankiem. W końcu ciąża wymaga dobrego stanu psychicznego i biologicznego przyszłej mamy. Ważna jest także sytuacja finansowa, która umożliwi zakup wszystkich potrzebnych akcesoriów dla malucha. I co najważniejsze zapewni mu komfortowe miejsce w jego nowym świecie.

Biologiczne wymagania

Kobieta, która oferuje najlepsze warunki do zajścia w ciążę, to ta, której wiek mieści się w przedziale od dwudziestu do trzydziestu lat. W tym czasie kobiecy organizm wykazuje największe zdolności płodne, oraz gotowość do podtrzymania prawidłowego rozwoju dziecka.

Zajście w ciąże przed ukończeniem dwudziestu lat stwarza ryzyko, które wiąże się z niedowagą noworodka, a nawet jego śmiercią. Taka możliwość wynika z niepełnej gotowości organizmu kobiety, który dalej pozostaje w fazie dorastania. Natomiast choroby genetyczne, przeważnie zespół Downa, występuje najczęściej u dzieci, które poczęte zostały po trzydziestym roku życia.

Psychiczne nastawienie

Wychowywanie dziecka jest trudnym zadaniem, któremu o wiele łatwiej podołać, kiedy dwoje partnerów łączy stabilny związek. Zadbanie o życie nowego, najmłodszego członka rodziny powinno posiadać odpowiednie podłoże emocjonalne, które nie zadziała w przypadku chwiejnych i niepewnych związków. W żadnym wypadku nie powinno się wykorzystywać ciąży w celu poprawy sytuacji między partnerami.

Wiele kobiet uznaje, że wypukły brzuszek ciążowy w szybki i pewny sposób naprawi wszelkie usterki zaistniałe między nimi a ich partnerami. Prawda jest zgoła inna. Taka metoda działa najczęściej odwrotnie, wpływając wręcz na pogorszenie stosunków. Dziecko powinno znaleźć miejsce między rodzicami w odpowiednim momencie, kiedy to obydwoje tego dziecka chcą i obydwoje nastawieni są na dalsze wspólne życie.

Kariera, marzenia i dziecko?

Podczas ciąży powstaje wiele ograniczeń, również tych dotyczących pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest w końcu, by kobieta, która w nią zaszła nie wystawiała się na działanie stresu, oraz innych czynników, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Ciężki wysiłek fizyczny, czy na przykład styczność z różnego rodzaju chemikaliami mogą negatywnie wpłynąć na rozwój młodego organizmu. Niestety optymalny wiek na staranie się o dziecko najczęściej wyklucza pewną i stabilną sytuacje finansową, która pozwoliłaby przyszłej mamie na okres bez pracy.

Czasami sytuacja może wymagać zmiany pracy, która będzie zarówno bezpieczniejsza, jak i umożliwi powrót do niej po urlopie macierzyńskim. W takich przypadkach wzrasta pewność kobiety, która w jej wyniku częściej ostatecznie decyduje się na powiększenie rodziny.

Pełna gotowość i co dalej?

Ważne jest, aby ustalić kiedy są dni płodne. Są to dni, kiedy kobieta jest bliska momentu owulacji, lub moment ten już trwa. Aby określić, kiedy ma to miejsce wystarczy poznać swój cykl miesiączkowy i zastosować proste działanie matematyczne. Jeżeli zna się już długość trwania tego cyklu, od ilości dni należy odjąć czternaście, co wskaże dzień owulacji. Jednak wynik nie zawsze jest prawidłowy na co wpływ może mieć choroba a nawet zmęczenie.

Bez większych problemów znaleźć można aplikacje z wbudowanymi kalkulatorami i kalendarzami dni płodnych, które za darmo ściągnąć można na tablet, czy smartphone’a. W aptekach można zakupić również specjalne testy owulacyjne, które dostępne są bez recepty. Wykonanie testu pomoże ustalić, czy kobieta doświadcza właśnie momentu owulacji. Jednak najbardziej precyzyjną metodą będzie udanie się ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *