reguła Naegelego

Na czym polega reguła Naegelego?

5 (100%) 1 vote

Ciąża trwa 9 miesięcy. Wszyscy to wiedzą. Okazuje się, że nie do końca tak jest. Co więcej, obliczanie terminu porodu nie jest prostym zadaniem.

Datę porodu oblicza się na podstawie reguły Naegelego. Czym jest ta zasada i czy to niezawodny sposób, by poznać dokładną datę porodu?

Szacunkowe obliczenia

Jest to metoda, dzięki której można obliczyć termin porodu. Warto wiedzieć, że obliczenie daty rozwiązania ciąży nie jest jednoznaczne. Przyjmuje się, że czas ciąży trwa 281 dni, czyli 40 tygodni. Za pierwszy dzień, od którego liczymy początek ciąży, bierze się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Łatwo się domyślić, że przecież jeszcze wtedy kobieta na pewno nie była w ciąży. Jednakże są to terminy umowne, których zadaniem jest ujednolicenie pewnych zasad, związanych z okresem ciąży.

Ponadto, u małej liczby kobiet udaje się określić, kiedy nastąpiło zapłodnienie. Zresztą i tak pomimo tego, nigdy żaden lekarz nie będzie w stanie określić, kiedy kobieta dokładnie urodzi. To dziecko w łonie matki decyduje, że jest gotowe i wtedy następuje poród. Nie możemy przewidzieć, kiedy to będzie. Zatem wszelkie wyliczenia są zawsze szacunkowe.

Reguła Naegelego

Reguła Naegelego opiera się na pewnych założeniach. Twórca tej metody – położnik opracował wzór, którym posiłkują się ginekolodzy, by obliczyć szacunkową datę rozwiązania. Wygląda ona następująco: pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 7 dni + 1 rok – reguła stosowana dla kobiet o regularnych cyklach menstruacyjnych, wynoszących 28 dni. Dla kobiet, u których cykle są nieco dłuższe lub krótsze, odejmuje się lub dodaje różnice pomiędzy daną liczbą cyklu a liczbą 28.

W terminie porodu, wyliczonym dzięki metodzie tego położnika, rodzi się jedynie 5% dzieci. Dlatego lekarze zawsze informują ciężarną, że termin porodu jest przybliżony i trzeba wziąć pod uwagę, że dzieci najczęściej rodzą się 14 dni przed lub po określonej danej dacie. Datę porodu można także obliczyć za pomocą dostępnych w sieci kalkuatorów: http://dzidziusiowo.pl/kalkulatory/termin-porodu.

Po co obliczać datę porodu?

Pomimo tego, że obliczenie terminu porodu jest szacunkowe, to i tak ma dużą ważność. Jest to związane z łożyskiem, które podtrzymuje funkcje życiowe dziecka (dostarcza mu pokarm etc.) Po upływie określonego czasu, łożyska zaczyna się starzec i zagrożone jest wtedy życie dziecka.

Lekarz prowadzący nigdy w pełni nie będzie bazował na metodzie Naegelego. Nie bez przyczyny ciężarna jest pod stałą opieką lekarza, który monitoruje wszelkie parametry, które również mogą określić zbliżanie się momentu rozwiązania. Jest to np. wyliczane na podstawie badania ultrasonograficznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *