obliczanie terminu porodu

Kiedy wykonać badanie USG w ciąży?

5 (100%) 1 vote

W dzisiejszych czasach większość kobiet dosyć szybko dowiaduje się o ciąży. Powszechny dostęp do testów ciążowych pozwala zdiagnozować ją już w pierwszym, spodziewanym dniu miesiączki, która nie pojawia się na czas. Nawet jeżeli test ciążowy wypadnie pozytywnie, nie warto od razu pędzić do lekarza ginekologa. Sprawdź, kiedy zrobić pierwsze badanie USG w ciąży?

Ciąża i jej początki

Dzisiaj kobiety bardzo szybko dowiadują się o tym, że są w ciąży. Ma to swoje dobre, ale niestety też złe strony. Okazuje się, że natura tak to wszystko wymyśliła, iż w przypadku większości jakichkolwiek komplikacji w rozwoju embrionu, wcześniej czy później dochodzi do poronienia. Dawniej, kiedy dostęp do USG w ciąży był ograniczony, kobiety roniły ciążę nie wiedząc o tym. Być może czasem się czegoś domyślały, jednak w wielu przypadkach był niczego nieświadome.

CZYTAJ TAKŻE: Jak prawidłowo karmić piersią? Poradnik w 5 punktach

Omijał je ogromny smutek i ból w znaczeniu psychologicznym. Szczególnie w przypadku tych kobiet, które na ciążę oczekują długo. Dzisiaj kobiety czasami zbyt mocno się spieszą, a na pierwsze badanie USG w ciąży idą wtedy, gdy tak naprawdę nie bije jeszcze serce płodu. Warto zatem poczekać co najmniej do 7 tygodnia ciąży, kiedy właśnie już słychać bicie serca, aby lekarz mógł bez wątpliwości stwierdzić, że jest to żywa ciąża. Właśnie wtedy będzie mógł założyć kartę ciąży. Choć wielu lekarzy zwleka z tym aż do zakończenia 10 tygodnia ciąży.

Wiek ciąży

Do około 14 tygodnia ciąży, w łonie każdej z kobiet dzieci rozwijają się w tym samym tempie. Dlatego właśnie do 13 tygodnia i 6 dnia ciąży można wykonywać pierwsze badania prenatalne. Pomiary umożliwiają porównanie parametrów dziecka do pewnych norm. To także najlepszy czas na wyznaczenie daty porodu przez lekarza. Korzysta on z przyrządu jakim jest kalkulator porodu, jak również wspiera się informacjami z wywiadu z ciężarną, oraz pomiarami płodu, które monitoruje USG.

Dlatego ważne jest, aby na pierwsze badanie USG w ciąży nie pójść też zbyt późno. Dobra rada dla ciężarnych jest taka, by zarówno nie spieszyć się z USG (USG w drugim czy trzecim dniu, kiedy nie pojawia się miesiączka jest bez sensu), ale też go nie odwlekać. Zbyt późne pójście na USG może bowiem skutkować tym, że lekarzowi będzie trudno ocenić wiek ciąży i ustalić termin porodu.

Ustalenie terminu porodu

Czy termin porodu ustala się tylko po to, by kobieta zdążyła spakować torbę do szpitala? Oczywiście, że nie. Warto wiedzieć i uświadomić sobie, że precyzyjnie ustalony termin porodu ma bardzo duże znaczenie w zakresie monitorowania stanu zdrowia dziecka. Jest to istotne chociażby w przypadku planowania cesarskiego cięcia.

Nie można zrobić go zbyt szybko, przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży ponieważ może to skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia dziecka. Dlatego w określaniu wieku ciąży istotny jest czasami nawet jeden dzień. Mowa tu o ciążach zagrożonych. W przypadku zdrowej ciąży nie jest to aż tak bardzo istotne, jednak nadal ważne.

Jedna myśl do “Kiedy wykonać badanie USG w ciąży?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *