raczkujące dziecko

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

5 (100%) 1 vote[s]

Raczkowanie to jeden z najważniejszych etapów w rozwoju niemowlaka. Opanowanie tej umiejętności to wielkie wydarzenie w życiu małego człowieka. Zdobywanie świata na czworakach pomaga w późniejszym stawianiu pierwszych samodzielnych kroków. Internetowe strony dla mam mówią często, że to jeden z ważniejszych etapów w rozowju małego dziecka.

Czemu raczkowanie niemowlaka jest tak ważne?

Istotny w tym etapie jest naprzemienny schemat przemieszczania się kończyn. Jest on bowiem bardzo ważny dla rozwoju mózgu oraz dla postępu umiejętności uczenia się. Niemowlak, który ominął etap raczkowania może być narażony na zaburzenia sensoryczne.

Może to mieć również negatywny wpływ na kształtowanie zdolności pisania i czytania. Raczkowanie pozytywnie wpływa na gibkość kręgosłupa. Dzięki temu organizm przygotowuje się mięśniowo i szkieletowo do swobodnego chodu.

Kiedy niemowlak zaczyna raczkować?

Ten etap rozpoczyna się pomiędzy szóstym, a dwunastym miesiącem życia. Na początku dziecko posiada tylko umiejętność kręcenia się wokół własnej osi. W kolejnym etapie uczy się pełzać do tyłu i w kolejności zaczyna czołgać się do przodu.

Jest to spowodowane tym, że rączki niemowlaka są sprawniejsze niż nóżki. Między siódmym a ósmym miesiącem zazwyczaj bobas uczy się siadać. Jest to oznaką dla rodziców, że ciało ich pociechy rozwinęło się i jest już w stanie utrzymać się na czworakach.

Jak długo będzie trwało raczkowanie?

Zazwyczaj okres raczkowania trwa przez 3 miesiące. W momencie kiedy dziecko idealnie opanuje tę umiejętność zaczyna regularnie próbować wspinać się przy meblach.

Raczkujące dziecko napotyka wiele przedmiotów na swojej drodze. Niewątpliwie pomaga mu to w rozwoju zmysłów. Niestety raczkowanie ma też swoje wady. Z tego powodu rodzice muszą odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Bardzo ważne są osłonki na kontakty czy nakładki na kanty mebli.

Warto również zrezygnować z obrusów, by dziecko nie ściągnęło na siebie niebezpiecznych przedmiotów, na przykład gorącej herbaty. Należy także pamiętać, aby drzwi były zawsze dobrze zamknięte. Uchroni to dziecko przed przytrzaśnięciem sobie paluszków.

Czy wszystkie niemowlaki raczkują tak samo?

Niewątpliwie każdy malec ma swoje metody raczkowania, ale są elementy które powtarzają się u wszystkich dzieci. Nóżki i rączki niemowlaka powinny poruszać się zawsze na przemian.

Należy zwrócić uwagę, by dziecko nie „kicało” ze złączonymi nogami i nie oszczędzało nieustannie jednej kończyny. Ważne jest też, aby dłonie były wyprostowane. Natomiast w przypadku kiedy dziecko zagina palce jakby chciało chwycić się podłogi należy powiadomić o tym pediatrę.

Zdjęcie Jordana Rowlanda na Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *